Logo: Szpital Powiatowy w Zawierciu
Szpital Powiatowy w Zawierciu

Oficjalna strona internetowa Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Zmieniamy się dla was

Logo: Szpital Powiatowy w Zawierciu

Akredytacja CMJ dla szpitala przyznana. Placówka uzyskała jeden z lepszych wyników w Polsce

Szpital Powiatowy w Zawierciu uzyskał certyfikat akredytacyjny przyznawany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Jesteśmy dumni, tym bardziej że nasza lecznica uzyskała aż 88% na 100 możliwych, co daje nam miejsce w ścisłej czołówce ośrodków z najwyższym standardem akredytacyjnym. Wyprzedza nas tylko 15 podmiotów.

W sumie, na niemal tysiąc szpitali, akredytowanych jest tylko ok. 170. Każda placówka znajdująca się na liście należy do elitarnego grona tych, których kompetencje do świadczenia opieki o wysokiej jakości zostały potwierdzone w sposób obiektywny - wyjaśniają przedstawiciele CMJ. Wyniki na poziomie 88% nie zdarzają się często.

Dziękujemy wszystkim pracownikom, którzy każdego dnia dbają o najwyższą jakość usług dla pacjentów!

Zawierciańska lecznica pierwszą akredytację otrzymała w 2018 roku. O uzyskaniu certyfikatu zdecydował wówczas jeden procent. Minimalny uzyskany poziom zgodności wynosił wówczas 75%, Zawiercie otrzymało 76%.

W 2023 roku po raz kolejny szpital został poddany dobrowolnym procedurom akredytacyjnym. Tym razem było o wiele trudniej. Zespół wykwalifikowanych wizytatorów pod lupę wziął dane - nie z półrocza poprzedzającego wizytę, jak za pierwszym razem, a z trzech ostatnich lat.

Wizytatorzy CMJ weryfikowali działalność niemal wszystkich oddziałów, sprawdzali poprawność prowadzonej dokumentacji medycznej, przyglądali się procedurom związanym z organizacją oddziałów, ochroną danych osobowych, bezpieczeństwem i higieną pracy, ochroną przeciwpożarową itp. Rozmawiali z personelem, pacjentami, zaglądali do dokumentacji.

Standardy określane przez CMJ w ramach akredytacji obejmują 15 szpitalnych działów, są to m.in.: opieka nad pacjentem, prawa pacjenta, kontrola zakażeń, zabiegi i znieczulenia, farmakoterapia, laboratorium, diagnostyka obrazowa, odżywianie pacjentów, zarządzanie kadrami, zarządzanie informatyką. Do każdego z powyższych działów przygotowano odpowiednie procedury.

Akredytacja to też szczególna ocena dla dyrekcji szpitala - to czas analiz i wyciągania wniosków dotyczących różnych procedur, w których nie udało się uzyskać punktów.

Nie wszystkie placówki mogą pochwalić się posiadanym certyfikatem. Lecznice z sąsiednich miejscowości takich jak Myszków czy Dąbrowa Górnicza, akredytacji nie posiadają.

Co oznacza dla pacjenta akredytacja CMJ?

Akredytacja wymusza na lecznicy spełnienie standardów poprawiających jakość opieki szpitalnej.  To zapewnienie procedur gwarantujących możliwą najwyższą jakość opieki i leczenia pacjentom.

Na przykład w akredytowanym szpitalu prowadzi się ścisły nadzór nad zakażeniami - sprząta się na oddziałach według określonych reguł, oznacza miejsca operowane, by zapobiec niewłaściwej operacji czy stosuje po zabiegu skuteczne środki przeciwbólowe. Po prostu - pobyt w szpitalu akredytowanym jest dla pacjenta bezpieczniejszy.

Trzeba jednak pamiętać, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych, od zrozumienia być może niejasnych procedur, pojęć medycznych. W takich sytuacjach nie bójmy się zadawać personelowi pytań – ten z naszego szpitala jest świetnie przygotowany.

Wpływ na wysoki poziom oceny mają bez wątpienia przeprowadzane w naszym szpitalu kursy i szkolenia dla naszej kadry - zarówno dla administracji, jak i części medycznej.  W ciągu roku zorganizowaliśmy takich wydarzeń dla grup pracowników co najmniej kilkanaście. Były to szkolenia stacjonarne oraz te prowadzone poza naszą placówką. Prowadzone były w ramach projektów oraz bieżących potrzeb naszego personelu. Trudno byłoby uzyskać tak wysoką ocenę akredytacyjną bez dbania o stały rozwój pracowników szpitala. Tego rodzaju działania mają też dodatkowy atut - nie tylko kształcą, ale i integrują naszą szpitalną społeczność.
Poza tym przeprowadzamy również stałe kursy języka polskiego dla pracowników z Ukrainy. To nie jest żaden wymóg prawny, a dobra wola dyrekcji szpitala. To ułatwia personelowi z zagranicy odnalezienie się w polskiej rzeczywistości i pozytywnie wpływa na ich sytuację zawodową.

Dyrekcja Szpitala informuje, że zaplanowany system szkoleń dla pracowników medycznych i administracji nie ulegnie zmianie, gdyż aktualizacja wiedzy oraz wyposażenie pracowników w nowe kompetencje jest niezbędne do utrzymania wysokiej jakości usług oraz dobrych wyników placówki.

Autor:  szpitalzawiercie.pl
27
KWI
2023
387
razy
czytano

25/259

Życie jest cudem

www.szpitalzawiercie.pl

Życie jest cudem - z taką myślą personel Szpitala Powiatowego w Zawierciu każdego dnia pracuje na rzecz zdrowia pozostających pod opieką szpitala pacjentów. Poznajcie Panią Natalię 101-letnią pacjentkę okulistyki i zobaczcie jak przez ostatnie 3 lata zmienił się szpital.

Logo: Medyczny Portal Informacyjny

www.szpitalzawiercie.pl

Medyczny Portal Informacyjny

Zaloguj się lub załóż konto w Medycznym Portalu Informacyjnym za pomocą swojego profilu zaufanego i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami ze Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Pacjent - najważniejszy

Pacjent - najważniejszy

Logo: Szpital Powiatowy w Zawierciu
 • Szpital Powiatowy

  ul. Miodowa 14

  42-400 Zawiercie

  Rejestracja:

  32 67 40 200

 • Przychodnia

  ul. Powstańców Śląskich 8

  42-400 Zawiercie

  Rejestracja:

  32 67 23 445

 • Przychodnia

  ul Gałczyńskiego 1

  42-400 Zawiercie

  Rejestracja:

  32 67 21 921

 • Przychodnia

  ul. Piłsudskiego 80

  42-400 Zawiercie

  Rejestracja:

  32 67 22 011

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Szpital Powiatowy w Zawierciu
Szpital Powiatowy w Zawierciu