Logo: Szpital Powiatowy w Zawierciu
Szpital Powiatowy w Zawierciu

Oficjalna strona internetowa Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Zmieniamy się dla was

Logo: Szpital Powiatowy w Zawierciu

Otwarcie zmodernizowanego Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym

Zakończył się I etap modernizacji Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. W wyremontowanej części powstały dwie przestronne sale z łóżkami intensywnego nadzoru medycznego, przeznaczone dla pacjentów przyjętych we wczesnej fazie udaru niedokrwiennego mózgu, sale wczesnej rehabilitacji neurologicznej oraz izolatka z osobną wentylacją. Pokoje posiadają własne łazienki, każdy pokój wyposażony jest w telewizor. To duże udogodnienie dla pacjentów, którzy ze względu na chorobę neurologiczną mają dysfunkcję ruchową.

- Na nasz oddział trafiają pacjenci z szeregiem schorzeń neurologicznych, z chorobami naczyniowymi mózgu, z zawałami i krwotokami mózgu, z chorobami rozrostowymi- guzami mózgu, leczymy również choroby zapalne mózgu, neurozwyrodnieniowe, padaczki, urazy czaszkowo-mózgowe, choroby układu nerwowego obwodowego i niektóre schorzenia kręgosłupa. Priorytetem dla zespołu jest przywrócenie pacjentom zdrowia przy maksymalnym ograniczeniu ubytków neurologicznych  mówi kierownik oddziału Mirosław Bański.

Dwie sale dla pacjentów we wczesnej fazie udaru niedokrwiennego zostały tak zaprojektowane, by znajdująca się pośrodku dyżurka pielęgniarska pozwalała na obserwację wszystkich pacjentów wymagających szczególnego nadzoru. Są też objęte całodobowym monitoringiem za pomocą systemów audiowizualnych.

- Szpital w Zawierciu lokuje się w czołówce wszystkich oddziałów neurologii w województwie śląskim pod względem liczby przeprowadzanych tromboliz oraz przekazań pacjentów do leczenia trombektomii. Tromboliza to metoda leczenia polegająca na podaniu leku „rozpuszczającego” skrzep, który wywołuje udar. Lek trzeba podać do 4,5 godziny od momentu wystąpienia objawów udaru. Lekarze neurolodzy z naszego szpitala towarzyszą pacjentowi już na SOR-ze, niejednokrotnie jadąc z pacjentem na TK, a stamtąd bezpośrednio na oddział, gdzie podawany jest odpowiedni lek    wyjaśnia neurolog i z-ca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Powiatowego w Zawierciu Szymon Gacek. - Szpital ściśle współpracuje z Kliniką Neurologii w Katowicach-Ochojcu, gdzie w określonych sytuacjach klinicznych możliwe jest przekazanie pacjenta celem mechanicznego usunięcia skrzepu z naczynia (trombektomia) – dodaje.

Nowością na oddziale jest sala do wczesnej rehabilitacji. Wyposażona w urządzenia do ćwiczeń izometrycznych, wyciągi odciążające, rowerki do ćwiczeń i sprzęt do nauki chodu znacznie poszerzy możliwości rehabilitacji pacjenta już od pierwszej doby po przyjęciu.

- Wcześnie rozpoczęta rehabilitacja neurologiczna pozwala przyspieszyć powrót do zdrowia i ograniczyć skutki choroby. Bardzo nas cieszy, że pacjenci będą mieli nową salę do ćwiczeń i dostęp do profesjonalnego sprzętu – mówi kierownik oddziału.

Z sali będą korzystać także pacjenci Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej. 

Jedna duża sala rehabilitacji służąca pacjentom dwóch ściśle współpracujących ze sobą oddziałów pozwoli nam przekształcić dotychczasową salę gimnastyczną znajdującą się na oddziale rehabilitacji w salę łóżkową i tym samym zwiększyć liczbę miejsc dla pacjentów – wyjaśnia plany szpitala dyrektor placówki Piotr Zachariasiewicz.

Modernizacja Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym będzie kosztować ok. 7 mln zł. Jako pierwszą do użytku oddano część udarową.

W ciągu ostatnich pięciu lat wartość inwestycji w szpitalu przekroczyła 100 mln zł. Neurologia to jedenasty wyremontowany w tym czasie oddział. Szpital zmodernizował także kompleks przyszpitalnych poradni, pracownie: m.in. RTG, TK i rezonansu magnetycznego oraz aptekę szpitalną i centralną sterylizatornię – wymienia starosta zawierciański Gabriel Dors.

Obecnie w szpitalu trwają również prace obejmujące przebudowę wejścia głównego i budowę windy w segmencie A. Wkrótce rozpocznie się modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Autor:  szpitalzawiercie.pl
21
MAR
2024
179
razy
czytano

2/252

Życie jest cudem

www.szpitalzawiercie.pl

Życie jest cudem - z taką myślą personel Szpitala Powiatowego w Zawierciu każdego dnia pracuje na rzecz zdrowia pozostających pod opieką szpitala pacjentów. Poznajcie Panią Natalię 101-letnią pacjentkę okulistyki i zobaczcie jak przez ostatnie 3 lata zmienił się szpital.

Logo: Medyczny Portal Informacyjny

www.szpitalzawiercie.pl

Medyczny Portal Informacyjny

Zaloguj się lub załóż konto w Medycznym Portalu Informacyjnym za pomocą swojego profilu zaufanego i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami ze Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Pacjent - najważniejszy

Pacjent - najważniejszy

Logo: Szpital Powiatowy w Zawierciu
 • Szpital Powiatowy

  ul. Miodowa 14

  42-400 Zawiercie

  Rejestracja:

  32 67 40 200

 • Przychodnia

  ul. Powstańców Śląskich 8

  42-400 Zawiercie

  Rejestracja:

  32 67 23 445

 • Przychodnia

  ul Gałczyńskiego 1

  42-400 Zawiercie

  Rejestracja:

  32 67 21 921

 • Przychodnia

  ul. Piłsudskiego 80

  42-400 Zawiercie

  Rejestracja:

  32 67 22 011

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Szpital Powiatowy w Zawierciu
Szpital Powiatowy w Zawierciu