Logo: Szpital Powiatowy w Zawierciu
Szpital Powiatowy w Zawierciu

Oficjalna strona internetowa Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.

Zmieniamy się dla was

Logo: Szpital Powiatowy w Zawierciu

Nowa jakość w leczeniu zaćmy. Szpital w Zawierciu oferuje pacjentom innowacyjne soczewki

Powrót do życia bez okularów i bez zaćmy dzięki jednemu zabiegowi. Taką możliwość dają pacjentom szpitale w Będzinie i w Zawierciu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych soczewek o rozszerzonej głębi ostrości pacjent otrzymuje możliwość świetnego widzenia w dal i do odległości pośrednich, a spora grupa pacjentów całkowicie uniezależnia się od konieczności noszenia okularów. Po raz pierwszy w Polsce na tak dużą skalę soczewki te będą dostępne dla pacjentów leczonych w ramach NFZ bez żadnych dodatkowych opłat z ich strony.

 

Zapisy na zabieg odbywają się  pod numerem 885 999 153  w godzinach 8.00-10.00 oraz 13.00-14.00.

Niezwykle zaawansowana optyka nowej soczewki zapewnia większy zakres widzenia w porównaniu ze standardowo wszczepianymi implantami wewnątrzgałkowymi. Podczas rutynowej operacji zaćmy do oka zostaje wszczepiona sztuczna soczewka pozwalająca na ostre widzenie do jednej odległości. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie okularów korekcyjnych, by widzieć z bliska lub z daleka. Soczewka o rozszerzonej głębi ostrości pozwala osiągnąć widzenie pośrednie np. podczas pracy przy komputerze, a także zachować ostrość widzenia w warunkach słabego oświetlenia. Soczewka jest w stu procentach wolna od niepożądanych efektów, które często towarzyszyły zwykłej soczewce jednoogniskowej, takich jak rozmazywanie się obrazu czy olśnienia, które sprawiają problem szczególnie podczas jazdy samochodem po zmroku.

Potwierdza to Pan Krzysztof Guzik, który zabieg przeszedł w zawierciańskim szpitalu.

- Mogę powiedzieć, że wróciłem do czasów przed 15 lat, kiedy nie miałem jeszcze problemów z oczami. Teraz mogę kierować autem bez okularów, w takim codziennym życiu tez ich nie potrzebuję, zaczynam już czytać z bliskiej odległości – cieszy się Pan Krzysztof. Po operacji planuje także powrót do swoich pasji, których realizacja z powodu złego wzroku była utrudniona. – Wędkarstwo na przykład. Jechałem na ryby, ale nie widziałem spławika. W lesie nie dostrzegałem grzybów, a inni bez problemu zbierali je tuż obok mnie. Trochę to było denerwujące – śmieje się.

Zabieg usunięcia zaćmy trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny. Usuwana jest naturalna, zmętniała soczewka, a w jej miejsce wprowadza się sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową.

- Sami jesteśmy zaskoczeni spektakularnymi efektami, jakie udało nam się uzyskać dzięki zmianie rodzaju wszczepianej soczewki. Jeden z pacjentów powiedział mi, że pierwszy raz w życiu ogolił się bez okularów. Takie codzienne czynności, jak płacenie w sklepie, użycie terminala w bankomacie czy czytanie SMS-ów, osobom, które nie mają problemów z widzeniem, wydają się oczywiste, ale jeśli ma się zaćmę i wadę wzroku, to wcale takie proste nie jest – mówi dr n. med. Artur Pasternak, kierownik oddziału okulistycznego Szpitala Powiatowego w Zawierciu. - Mówi się, że zaćma jest jedną z najczęstszych przyczyn odwracalnej ślepoty. Teraz dzięki operacji możemy przywrócić pacjentowi pełny komfort widzenia – dodaje.

W zawierciańskim szpitalu ten rodzaj soczewek jest dostępny jako soczewka pierwszego wyboru – oznacza to, że może ją otrzymać każdy pacjent zakwalifikowany do zabiegu zaćmy, który nie ma przeciwwskazań medycznych. Dostępna jest też w wersji torycznej, dla osób z astygmatyzmem.

- Soczewki tego typu są szeroko stosowane w krajach Europy Zachodniej i w USA, w Polsce były rzadkością ze względu na cenę. Są ok. 300% droższe od soczewek, które standardowo wszczepia się w szpitalach działających w ramach kontraktu z NFZ. Do tej pory, jeśli pacjent chciał dostać lepszą soczewkę, musiał zapłacić za zabieg w prywatnym ośrodku kilka tysięcy złotych lub wyjechać do Czech i za soczewkę dopłacić. My jako pierwsi dajemy pacjentom ten wyższy standard na miejscu w Polsce, w państwowej placówce i bez żadnych opłat z ich strony. Mamy tę możliwość, ponieważ oba szpitale stać na to, by inwestować w nowe technologie. Zarówno Szpital Powiatowy w Zawierciu, jak i Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie są w bardzo dobrej kondycji finansowej, co wyróżnia je na tle innych szpitali powiatowych – mówi dr n. med. Dariusz Jorg, Doradca ds. Rozwoju w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu i Pełnomocnik ds. Restrukturyzacji w PZZOZ.

Szpital Powiatowy z Zawierciu oferuje też krótkie terminy oczekiwania na zabieg, ok. 6 tygodni.

Szacuje się, że u 80% osób powyżej 60 r.ż. rozwija się zaćma. Nie jest jednak rzadkością pojawienie się choroby w dużo młodszym wieku. Dlatego uczucie pogarszającego się widzenia zawsze powinno nas skłonić do wizyty u lekarza okulisty. Ważne jest, aby jak najwcześniej zdiagnozować zaćmę i nie odkładać decyzji o operacji. Co roku na całym świecie wykonuje się 28 mln takich zabiegów.

Zobacz więcej:

 

Media o nas:

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-powrot-do-zycia-bez-zacmy-i-bez-okularow-dzieki-jednemu-zabi,nId,7209158#crp_state=1

https://sosnowiec.wyborcza.pl/sosnowiec/7,93867,30507305,nowoczesne-soczewki-stosowane-w-leczeniu-zacmy-jako-pierwsze.html

https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Slaskie-szpitale-w-Bedzinie-i-Zawierciu-stosuja-nowoczesne-soczewki-do-leczenia-zacmy,253162,14.html

https://bedzin.naszemiasto.pl/szpitale-w-bedzinie-i-zawierciu-jedyne-w-polsce-lecza-zacme/ar/c1-9555597

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/slask/w-bedzinie-i-zawierciu-pacjentom-z-zacma-oferuja-soczewke-premium-na-nfz/1lgs3dl

https://katowice.tvp.pl/74794761/innowacja-w-leczeniu-zacmy-nowoczesne-soczewki-bez-dodatkowych-oplat

https://www.termedia.pl/wartowiedziec/Soczewki-o-poglebionej-ostrosci-nowa-jakosc-leczenia-zacmy,54134.html

https://naszdziennik.pl/polska/288834,slaskie-nowoczesne-soczewki-w-szpitalach.html

https://dziennikzachodni.pl/szpitale-w-bedzinie-i-zawierciu-jedyne-w-polsce-lecza-zacme-z-wykorzystaniem-nowoczesnych-soczewek-zabieg-jest-bezplatny-i-nie/ar/c1-18161443

https://radio.opole.pl/104,777907,slaskie-szpitale-w-bedzinie-i-zawierciu-stosuja-

https://tvs.pl/informacje/leczenie-zacmy-wystarczy-jeden-zabieg/

https://silesia24.pl/szpitale-w-bedzinie-i-zawierciu-lecza-zacme-przy-uzyciu-nowoczesnych-soczewek

https://teleexpress.tvp.pl/74803134/lecza-zacme-najnowsza-metoda

Autor:  szpitalzawiercie.pl
14
GRU
2023
414
razy
czytano

2/249

Życie jest cudem

www.szpitalzawiercie.pl

Życie jest cudem - z taką myślą personel Szpitala Powiatowego w Zawierciu każdego dnia pracuje na rzecz zdrowia pozostających pod opieką szpitala pacjentów. Poznajcie Panią Natalię 101-letnią pacjentkę okulistyki i zobaczcie jak przez ostatnie 3 lata zmienił się szpital.

Logo: Medyczny Portal Informacyjny

www.szpitalzawiercie.pl

Medyczny Portal Informacyjny

Zaloguj się lub załóż konto w Medycznym Portalu Informacyjnym za pomocą swojego profilu zaufanego i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami ze Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Pacjent - najważniejszy

Pacjent - najważniejszy

Logo: Szpital Powiatowy w Zawierciu
 • Szpital Powiatowy

  ul. Miodowa 14

  42-400 Zawiercie

  Rejestracja:

  32 67 40 200

 • Przychodnia

  ul. Powstańców Śląskich 8

  42-400 Zawiercie

  Rejestracja:

  32 67 23 445

 • Przychodnia

  ul Gałczyńskiego 1

  42-400 Zawiercie

  Rejestracja:

  32 67 21 921

 • Przychodnia

  ul. Piłsudskiego 80

  42-400 Zawiercie

  Rejestracja:

  32 67 22 011

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Wyszukiwarka

Komunikat
Twoja przeglądarka internetowa lub system operacyjny, nie wspierają lektora.
Newsletter
Formularz kontaktowy
Logo: Szpital Powiatowy w Zawierciu
Szpital Powiatowy w Zawierciu