Ćwiczenia na wypadek wystąpienia zdarzenia masowego

21 października 2023 r.  Szpital Powiatowy w Zawierciu zorganizował ćwiczenia na wypadek wystąpienia zdarzenia masowego, które miały na celu sprawdzenie funkcjonowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz poszczególnych komórek organizacyjnych Szpitala.

Symulacja zintegrowana była z ćwiczeniem gminnym, organizowanym przez Urząd Miejski w Zawierciu i stanowiła jeden z jego elementów.

W ćwiczeniu wzięły udział poszczególne oddziały szpitala oraz:

1) Blok Operacyjny,
2) Pracownia Tomografii Komputerowej,
3) Zakład Diagnostyki Obrazowej (RTG),

4)Pracownia serologii, Bank krwi,
5) Apteka Szpitalna,
6) Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Scenariusz ćwiczeń gminnych składał się z czterech epizodów. Pierwszym był wybuch nieznanej substancji podczas lekcji chemii w szkole, co skutkowało częściowym zawaleniem budynku i pożarem. Druga symulacja zakładała wybuch oparów benzyny na prywatnej posesji, w wyniku czego jeden mężczyzna został przygnieciony przez samochód, a drugiego siła wybuchu odrzuciła do kanału samochodowego. Trzeci i czwarty epizod dotyczył wypadków drogowych: w pierwszym samochody uderzyły w drzewo, które złamało się i spadło na auta, w drugim samochód dachował i stanął w płomieniach.

W wyniku tych wydarzeń do Szpitala Powiatowego w Zawierciu trafiło trzech poszkodowanych (w tym dziecko) oznaczonych kolorem czerwonym (pomoc natychmiastowa), trzech oznaczonych kolorem żółtym (pomoc pilna) i jeden zaklasyfikowany jako zielony (pomoc odroczona). Zespół SOR udzielił pomocy wszystkim poszkodowanym.

Niezależnie od przeprowadzanych ćwiczeń Szpitalny Oddział Ratunkowy pracował jak co dzień, co oznaczało, że na bieżąco przyjmował pacjentów zgłaszających się na oddział lub przywiezionych przez zespoły pogotowia ratunkowego.

Odbyte ćwiczenia posłuży do sporządzenia analizy i oceny stosowanych w szpitalu procedur.

PAŹ