Oddziały
Oddziały
Poradnie

Usuwanie zaćmy

Zapisy na badania: tel. 885 999 153

Co to jest zaćma ? Zaćma, inaczej katarakta, to choroba, która prowadzi do zmętnienia soczewki oka, powodując pogorszenie ostrości wzroku. Początkowo zaćma nie powoduje trudności w funkcjonowaniu, ale z biegiem czasu pacjent odczuwa coraz większe problemy związane z przymglonym i niewyraźnym widzeniem.

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na zwiększenie ryzyka zaćmy jest wiek -powyżej 40-50 roku życia. Zaćma może się rozwinąć także jako wynik innych schorzeń, takich jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, sterydoterapia, uraz gałki ocznej, inne choroby oczu, takie jak zapalenie rogówki czy jaskra.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy zaćma to schorzenie, które może pojawić się w każdym wieku?
Ryzyko zachorowania na zaćmę rośnie wraz z wiekiem. Cierpi na nią prawie każda osoba po 70. roku życia.  Nie jest jednak rzadkością pojawienie się choroby w dużo młodszym wieku. Dlatego uczucie pogarszającego się widzenia zawsze powinno nas skłonić do wizyty u lekarza okulisty. Zdarza się jednak, że zaćma pojawia się w okresie prenatalnym lub tuż po urodzeniu. To tzw. zaćma wrodzona. Przyczyną jej powstawania  mogą być uwarunkowania genetyczne lub zakażenia wirusowe matki w okresie ciąży

 

Mam poczucie, że pogorszył mi się wzrok. Skąd mam wiedzieć, czy to zaćma?
Do najczęstszych objawów zaćmy należą:
Stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia.
Szybsze niż zwykle męczenie się oczu.
Przymglone widzenie.
Zniekształcone lub podwójne widzenie przedmiotów
Problemy z oceną odległości i poruszaniem się
Przeszkadzające jasne światło.
Ostateczna diagnoza należy do lekarza okulisty.

 

Co mam zrobić, jeżeli podejrzewam u siebie zaćmę?
W przypadku podejrzenia zaćmy niezbędna jest wizyta u lekarza okulisty. Aby zarejestrować się do poradni okulistycznej należy posiadać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.Ważne jest, aby jak najwcześniej zdiagnozować zaćmę, ponieważ w miarę postępowania choroby zabieg jej usunięcia jest obarczony większym ryzykiem komplikacji.


Jakie są możliwości leczenia zaćmy?
Jedyną możliwością leczenia jest zabieg usunięcia zaćmy.


Czy do zabiegu usunięcia zaćmy trzeba się przygotować?
Co najmniej 5 dni przed operacją okulistyczną należy szczególnie zadbać o higienę skóry okolicy oczu, zwłaszcza higienę powiek.Zalecane jest dostarczenie w dniu zabiegu zaświadczenia od lekarza internisty o aktualnym stanie zdrowia, towarzyszących schorzeniach i przyjmowanych lekach.

 

Jak wygląda zabieg? Czy jest bezpieczny?
Zabieg jest całkowicie bezpieczny.W trakcie zabiegu przy pomocy wibracji ultradźwiękowych po wykonaniu małego ( 2-3 mm) cięcia w rogówce, usuwana jest zmętniała, zamglona soczewka, a następnie wprowadzona jest nowa, sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. W trakcie zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe z zachowaniem świadomości pacjenta.

 

Gdzie mogę wykonać zabieg?
Zabieg wykonywany jest w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Oddział Okulistyczny posiada salę operacyjną okulistyczną wyposażoną w aparaturę umożliwiającą wykonywanie operacji techniką mikrochirurgiczną przedniego odcinka oka, w tym m.in. usunięcie zaćmy nowoczesną metodą fakoemulsyfikacji z małego cięcia (poniżej 3 mm) z zamknięciem ramy gałki techniką bezszwową. Operacje przeprowadza doświadczony zespół  specjalistów.


Jaki rodzaj soczewek jest dostępny w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu?
Soczewki najnowszej generacji renomowanych firm dopasowywane indywidualnie do Pacjenta i zapewniające optymalną jakość widzenia.Przy współistniejącym astygmatyzmie istnieje możliwość doboru i wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej torycznej.


Jak długo będę musiał czekać na zabieg?
Dzięki  zniesieniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia limitów na zabiegi, w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu usuwanie zaćmy odbywa się praktycznie bez kolejki. W trybie pilnym zabiegi wykonywane są w ciągu tygodnia, a planowe najpóźniej miesiąc od momentu kwalifikacji.


Czy to kosztuje?
Nie, zabiegi są w całości refundowane przez NFZ


O ile poprawi się moje widzenie po zabiegu?
U większości pacjentów uzyskuje się bardzo dużą poprawę ostrości wzroku. Stopień poprawy widzenia zależy od obecności współistniejących schorzeń oka.


Jak przebiega rekonwalescencja po operacji zaćmy?
W pierwszej dobie pacjent może odczuwać dyskomfort, pieczenie, szczypanie, niekiedy przejściowe widzenie za mgłą. Dzień po zabiegu konieczna jest wizyta kontrolna u naszych specjalistów. Należy pamiętać, iż rana operacyjna goi się około 6 tygodni. W czasie rekonwalescencji po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego.
  • Narodowy Fundusz Zdrowia
  • Środki norweskie i EOG
  • Ministerstwo Zdrowia
  • Program badań onkologicznych
  • Portal Informacyjny o eWUŚ