Z Zawiercia do European HealthTech Innovation Center

operacja metodą laparoskopową
4 października br. w Zabrzu nastąpiło oficjalne otwarcie Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia (EHTIC – European HealthTech Innovation Center). Uroczystość otwarcia odbyła się w obecności Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jednym z wydarzeń towarzyszących otwarciu była transmisja z operacji przeprowadzonej w Szpitalu Powiatowym z Zawierciu wprost do zlokalizowanego w EHTIC laboratorium bloku operacyjnego.

Zespół pod kierunkiem prof. Stanislava Czudka wykonał operację techniką małoinwazyjną, którą na żywo mogli zobaczyć goście odwiedzjący Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia.

W krótkiej rozmowie z Panem Prezydentem Andrzejem Dudą prof. Stanislav Czudek wspomniał historię rozwoju technik laparoskopowych. Wskazał również na szerokie perspektywy, jakie daje chirurgia małoinwazyjna, w tym możliwość operowania na odległość.

Dzięki obecność znakomitych ekspertów w zespole zawierciańskich chirurgów Szpital Powiatowy w Zawierciu dysponuje potencjałem pozwalającym na wykonywanie nawet bardzo skomplikowanych operacji technikami laparoskopowymi m.in. jelita grubego.

European HealthTech Innovation Center w Zabrzu to jedna z kluczowych i najważniejszych inwestycji tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Centrum jest wspólnym projektem Politechniki Śląskiej, Miasta Zabrze oraz firmy Philips.


Zdjęcia

  • Narodowy Fundusz Zdrowia
  • Środki norweskie i EOG
  • Ministerstwo Zdrowia
  • Program badań onkologicznych
  • Portal Informacyjny o eWUŚ