Światowej sławy chirurg w Zawierciu

Światowej sławy chirurg w Zawierciu

Jest jednym ze stu chirurgów wyznaczonych przez NASA do operacji astronautów na odległość. Światowej sławy ekspertem w chirurgii małoinwazyjnej. Prof. Stanisław Czudek to pierwszy lekarz z tytułem profesorskim, który będzie leczyć i operować pacjentów w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu.

Profesor objął stanowisko kierownika oddziału chirurgii ogólnej i od razu przystąpił do działania. Zapowiada zarówno zmiany organizacyjne, jak i rozszerzenie oferowanych zabiegów laparoskopowych m.in. o rzadko wykonywane w Polsce zabiegi jelita grubego w tej technice.

„Z powodzeniem możemy wykonywać na oddziale w Zawierciu nawet bardzo zaawansowane zabiegi małoinwazyjne. Obok standardowych, takich jak operacja laparoskopowa pęcherzyka żółciowego czy wyrostka robaczkowego na ostro, możemy zaoferować pacjentom tę metodę również w przypadku m.in. guzów wątroby, nowotworów jelita grubego czy leczenia refluksu żołądkowo-przełykowego” – wymienia prof. Czudek.

Dla pacjentów to bardzo dobra wiadomość. Laparoskopia to technika, która pozwala na przeprowadzanie operacji bez otwierania jamy brzucha. Chirurg wykonuje jedynie kilka małych nacięć, przez które wprowadzany jest laparoskop. Metoda ta ma tę przewagę nad tradycyjną, że pacjent odczuwa mniej bólu po zabiegu, szybciej może wstać z łóżka i wrócić do codziennych czynności. Nie bez znaczenia jest też efekt kosmetyczny – blizny po laparoskopii są minimalne.

Ci, którzy znają profesora wiedzą, że na pierwszym miejscu zawsze stawia pacjenta. Wszystkie zmiany, jakie chce wprowadzić w szpitalu, mają polepszyć obsługę chorych i sprawić, że otrzymają oni pomoc na najwyższym poziomie. Profesor nie kryje, że jego głównym celem jest stworzenie liczącego się ośrodka na mapie Polski.

„Nie lubię rozróżnienia na szpitale powiatowe, wojewódzkie czy kliniczne. W każdym z nich można uprawiać medycynę na światowym poziomie. W ciągu roku chcę, żeby Zawiercie stało się wiodącym ośrodkiem w Polsce, jeżeli chodzi o operacje laparoskopowe” - zapowiada.

Profesor Stanisław Czudek posiada specjalizacje pierwszego i drugiego stopnia z chirurgii oraz specjalizację z onkochirurgii, w ramach której operuje głównie guzy jelita grubego, wątroby oraz trzustki.

Zdobywał doświadczenie w najbardziej renomowanych klinikach w Europie i na świecie. Od 30 lat wykonuje operacje pokazowe w Polsce i za granicą.

Jako jeden z najlepszych chirurgów małoinwazyjnych został członkiem elitarnego zespołu stu lekarzy z całego świata wybranych przez NASA do ewentualnego operowania na odległość astronautów.

„Operacje na odległość, tu na ziemi, nie są dziś już niczym niezwykłym. Nie ma żadnego problemu, by mając odpowiedni sprzęt, lekarz w Polsce zoperował pacjenta przebywającego np. we Francji. Takie zabiegi to także niezbędny element treningu, który wykonujemy, aby być przygotowanym, jeżeli w przyszłości faktycznie zajdzie potrzeba chirurgicznej interwencji u astronauty przebywającego w kosmosie. Ludzkość dąży do tego, by stworzyć w przyszłości kosmiczne miasto, więc można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że taki przypadek jest tylko kwestią czasu”. – wyjaśnia profesor.

Profesor brał również udział w misjach chirurgicznych do krajów trzeciego świata. Był pierwszym lekarzem, który przeprowadził zabieg laparoskopowy w Afryce.


  • Narodowy Fundusz Zdrowia
  • Środki norweskie i EOG
  • Ministerstwo Zdrowia
  • Program badań onkologicznych
  • Portal Informacyjny o eWUŚ