Oddziały
Oddziały
Poradnie

Pracownia RTG

BADANIE RADIOLOGICZNE – RENTGENOGRAFIA KLASYCZNA RTG

Popularne, nieinwazyjne, bezbolesne badanie, podczas którego prześwietla się daną część ciała pacjenta promieniami rentgenowskimi (promienie X).

W celu ograniczenia dawki promieniowania stosuje się specjalne osłony czy fartuchy zabezpieczające przed przenikaniem promieni, które nie wpływają na jakość diagnostyczną wykonanej projekcji.

Mimo wszystko RTG nie jest obojętne dla zdrowia pacjenta, ze względów bezpieczeństwa wykonywane jest wyłącznie na podstawie skierowania lekarskiego. Dotyczy to także świadczeń wykonanych w trybie komercyjnym.

Po wejściu do pracowni, w której odbywa się badanie, pacjent jest proszony o przyjęcie odpowiedniej pozycji i odsłonięcie fragmentu ciała, który ma być prześwietlany. Następnie Technik Elektroradiologii wykonujący prześwietlenie wychodzi do innego pomieszczenia i stamtąd obsługuje aparaturę. W zależności od rodzaju badania pacjent może być proszony o chwilowe wstrzymanie oddechu.

Badanie trwa od kilku do kilkudziesięciu minut w zależności od okolicy badanej i stanu pacjenta.

Praktycznie nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do badania RTG. Każde badanie można przeprowadzić w sytuacji zagrożenia życia, jeżeli może wpłynąć na zmianę leczenia. Względnymi przeciwwskazaniami są ciąża, młody wiek, brak możliwości zmiany leczenia niezależnie od wyniku badania.

NA BADANIE ZABIERZ ZE SOBĄ:

  • Dokument tożsamości, a w przypadku osób niepełnoletnich zabierz książeczkę zdrowia dziecka/legitymację

  • Skierowanie na badanie (papierowe/e-skierowanie elektroniczne)

  • Wyniki wcześniejszych badań – płyty i opisy (np. USG, RTG, TK, MR)

 

OSOBA NIEPEŁNOLETNIA MUSI PRZYJŚĆ NA BADANIE Z OPIEKUNEM PRAWNYM

INFORMACJA:

BADANIA RTG – SKIEROWANE Z PORADNI SPECJALISTYCZNYCH

Szpital Powiatowy w Zawierciu umożliwia wykonanie badania RTG także odpłatnie – cennik w zakładce:

PRZETARGI I KONKURSY -> ŚWIADCZENIA MEDYCZNE -> CENNIK

Są realizowane w placówce Szpital Powiatowy w Zawierciu przy ul. Powstańców Śląskich 8

REJESTRACJA:

- osobiście Zakład Diagnostyki Obrazowej - ul. Powstańców Śląskich 8
- telefonicznie pod nr telefonu

(32) 672 31 84 wew. 8


WYNIKI Z BADANIA:

Badania z medycyny pracy: odbiór płyty CD + opis badania odbywa się w tym samym dniu co badanie.

Badania z poradni zewnętrznych: W dniu badania pacjent ma możliwość odbioru płyty CD z obrazami badania w Rejestracji Zakładu Diagnostyki Obrazowej, na opis badania należy poczekać około 3 dni roboczych. W chwili wygenerowania opisu badania pacjent powinien dostać wiadomość SMS z możliwością pobrania pliku z opisem badania. Wiadomość SMS stanowi także informację o możliwości odbioru opisu badania osobiście w Rejestracji Zakładu Diagnostyki Obrazowej.


Badania z poradni przyszpitalnych:

przy ul. Gałczyńskiego – wyniki z badania trafiają do gabinetu lekarza kierującego (opis), płytę CD z obrazami badania można odebrać osobiście w dniu badania w Rejestracji Zakładu Diagnostyki Obrazowej - ul. Powstańców Śląskich 8.

Przy ul. Piłsudzkiego - W dniu badania pacjent ma możliwość odbioru płyty CD z obrazami badania w Rejestracji Zakładu Diagnostyki Obrazowej, na opis badania należy poczekać około 3 dni roboczych. W chwili wygenerowania opisu badania pacjent powinien dostać wiadomość SMS z możliwością pobrania pliku z opisem badania. Wiadomość SMS stanowi także informację o możliwości odbioru opisu badania osobiście w Rejestracji Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

Przy ul. Powstańców Śląskich - wyniki z badania trafiają do gabinetu lekarza kierującego (opis). W dniu badania pacjent ma możliwość odbioru płyty CD z obrazami badania w Rejestracji Zakładu Diagnostyki Obrazowej, na opis badania należy poczekać około 3 dni roboczych. W chwili wygenerowania opisu badania pacjent powinien dostać wiadomość SMS z możliwością pobrania pliku z opisem badania. Wiadomość SMS stanowi także informację o możliwości odbioru opisu badania osobiście w Rejestracji Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

Przy ul. Miodowej - W dniu badania pacjent ma możliwość odbioru płyty CD z obrazami badania w Rejestracji Zakładu Diagnostyki Obrazowej, na opis badania należy poczekać około 3 dni roboczych. W chwili wygenerowania opisu badania pacjent powinien dostać wiadomość SMS z możliwością pobrania pliku z opisem badania. Wiadomość SMS stanowi także informację o możliwości odbioru opisu badania osobiście w Rejestracji Zakładu Diagnostyki Obrazowej.


Odpłatnie: W dniu badania pacjent ma możliwość odbioru płyty CD z obrazami badania w Rejestracji Zakładu Diagnostyki Obrazowej, na opis badania należy poczekać około 3 dni roboczych. W chwili wygenerowania opisu badania pacjent powinien dostać wiadomość SMS z możliwością pobrania pliku z opisem badania. Wiadomość SMS stanowi także informację o możliwości odbioru opisu badania osobiście w Rejestracji Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

  • Narodowy Fundusz Zdrowia
  • Środki norweskie i EOG
  • Ministerstwo Zdrowia
  • Program badań onkologicznych
  • Portal Informacyjny o eWUŚ