Otwarcie nowo wyremontowanego Oddziału Okulistyki wraz z blokiem operacyjnym

uroczyste przecięcie wstęgi podczas otwarcia oddziału okulistyki
Europejskie standardy i większy komfort dla pacjentów – 4 września oficjalnie otwarto nowy Oddział Okulistyki w Szpitalu.

Przestronne pokoje dla pacjentów, dwie niezależne sale operacyjne pozwalające na wykonywanie zaawansowanych zabiegów, wyposażone w urządzenia najnowszej generacji – Oddział Okulistyki po remoncie stał się wizytówką zawierciańskiej lecznicy.

Nowo otwarta okulistyka z blokiem operacyjnym umożliwia wykonywanie całego wachlarza zabiegów okulistycznych: w tym usuwanie zaćmy, chirurgię jaskry oraz, do tej pory niedostępną w szpitalu - witrektomię.

„Witrektomia to operacja mikrochirurgiczna, dzięki której możemy leczyć odwarstwienie siatkówki, retinopatię cukrzycową, krwotoki do ciała szklistego i otwory w plamce żółtej” - tłumaczy Ewa Karoń, kierownik Oddziału Okulistyki Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Pacjenci doceniają krótki czas oczekiwania na zabiegi i fakt, że szpital dysponuje nowym sprzętem oraz wykwalifikowaną kadrą. Co ważne, operacje są w pełni refundowane.

„Warunki są europejskie, oddział czysty i dobrze wyposażony, a personel bardzo miły. Plusem jest również to, że po zabiegu można wrócić do domu jeszcze w tym samym dniu” – mówi pan Stanisław – jeden z pierwszych pacjentów oddziału, skierowany na operację usunięcia zaćmy.

Szpital posiada pierwszy w Polsce innowacyjny, szwajcarski aparat do usuwania zaćmy, który podnosi bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów. Podczas operacji usuwana jest zmętniała soczewka, a następnie wprowadzana nowa, sztuczna, dzięki czemu pacjent widzi lepiej.

- „To wspaniałe, kiedy widzimy, że po operacji pacjent przychodzi na kontrolę w pełni samodzielny i mówi, jak bardzo poprawiła się jego jakość życia”. – mówi Ewa Karoń.

Remont oddziału kosztował 1,9 mln zł, z czego milion to środki przekazane przez Starostwo Powiatowe.

„To jest inwestycja, która służy naszym mieszkańcom i jestem przekonany, że pacjenci będą zadowoleni z usług, jakie teraz może zaoferować oddział. Całemu personelowi życzę, by dobrze się tu pracowało”. – mówi Gabriel Dors Starosta Zawierciański.

Co ważne zmniejszyły się także kolejki do zabiegów okulistycznych. Przykładowo czas oczekiwania na usunięcie zaćmy wynosi maksymalnie miesiąc, a w przypadkach pilnych do 7 dni.

„Mamy nowy oddział i sprzęt o najwyższym standardzie. Ale aparatura i mury to nie wszystko. Najważniejsze, że pozyskaliśmy doskonałych specjalistów, dzięki którym pacjenci tu na miejscu w Zawierciu uzyskają pomoc, po którą kiedyś musieli jeździć do oddziałów klinicznych” – deklaruje dr Dariusz Jorg, doradca ds. rozwoju Szpitala.

Modernizacja oddziału Okulistyki to kolejny etap poprawy jakości leczenia w zawierciańskiej placówce. - „Zmiany, jakie zachodzą w szpitalu widać gołym okiem. Oddziały zyskują nowy wygląd i są doposażane w nowoczesny sprzęt, a pacjenci mogą liczyć na komfortowe warunki i opiekę specjalistów” - mówi Piotr Zachariasiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

W uroczystym otwarciu uczestniczyli m.in. Danuta Nowicka – Poseł na Sejm RP, Zarząd Powiatu Zawierciańskiego: Starosta Gabriel Dors, Wicestarosta Paweł Sokół, Barbara Kozioł i Włodzimierz Styczyński – Członkowie Zarządu oraz Sekretarz Tomasz Dzierżanowski, przedstawiciele gmin Powiatu: Łukasz Konarski – Prezydent Zawiercia, Małgorzata Benc i Justyna Miszczyk – Zastępcy Prezydenta, Ryszard Spyra – Burmistrz Poręby i Adam Szmukier – Wójt Gminy Włodowice.


Zdjęcia

  • Narodowy Fundusz Zdrowia
  • Środki norweskie i EOG
  • Ministerstwo Zdrowia
  • Program badań onkologicznych
  • Portal Informacyjny o eWUŚ