Otwarcie nowego kompleksu poradni specjalistycznych w szpitalu

przecięcie wstęgi podczas otwarcia poradni

 

5 listopada 2021 r. w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu oficjalnie otwarto nowy kompleks poradni specjalistycznych. Na ponad 700 metrach kwadratowych utworzono 11 gabinetów lekarskich, 6 pokoi  diagnostyczno-zabiegowych, punkt centralnej rejestracji oraz poczekalnie. Nowością jest także elektroniczny system kolejkowy, który w przejrzysty sposób informuje pacjenta o kolejności przyjęć w gabinecie lekarskim.

Przedsięwzięcie to jest kolejnym krokiem do poprawy bezpieczeństwa pacjentów oraz zapewnienia sprawnej obsługi i komfortowych warunków leczenia mieszkańcom powiatu zawierciańskiego. Wyposażone w nowoczesny sprzęt pomieszczenia pozwalają na wykonanie niezbędnych badań podczas jednej wizyty.

Zarówno rejestracja, jak i wszystkie gabinety zostały przeniesione na parter głównego budynku szpitala. Dzięki temu wejście do poradni pozbawione jest barier architektonicznych, a całość wizyty – od rejestracji po badanie i wizytę lekarską pacjent załatwi w jednym miejscu bez potrzeby przemieszczania się po budynku.

- Do tej pory, aby dojść do poradni trzeba było przejść przez szpitalne korytarze i dostać się na pierwsze piętro. Było to z pewnością uciążliwe dla osób, które mają trudności z poruszaniem się. Problemem był również brak możliwości całkowitego rozdzielenia tras pacjentów ambulatoryjnych i przyjętych do hospitalizacji, na czym nam bardzo zależało, zwłaszcza w dobie obecnie trwającej pandemii SARS-CoV-2. Wdrożone przez nas nowe rozwiązania sprawiają, że pacjenci mogą odbyć wizytę u specjalisty  w bezpiecznych i komfortowych warunkach – mówi Piotr Zachariasiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

W szpitalu działają poradnie: okulistyczna, onkologiczna, chirurgii ogólnej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, ginekologiczno-położnicza, medycyny paliatywnej, neurologiczna oraz poradnia dla ozdrowieńców.

Przyjęcia pacjentów odbywają się w ramach jednej centralnej rejestracji. Aby usprawnić i ujednolicić obsługę pacjentów, do wszystkich poradni wprowadzono elektroniczny system kolejkowy. Dzięki temu pacjent otrzymuje  jasną i czytelną informację o kolejności wejścia do gabinetu i  może spokojnie oczekiwać na wizytę w przestronnej poczekalni.

Od początku roku z poradni specjalistycznych przy ul. Miodowej 14  skorzystało ponad 31,5  tys. pacjentów zarówno z powiatu zawierciańskiego, jak i innych części województwa śląskiego.

Koszt przebudowy i utworzenia nowych poradni to ponad 1,5 mln zł, w tym dotacja Starostwa Powiatowego oraz  środki własne szpitala.

- Dzisiejszego otwarcia nie byłoby tak naprawdę bez kompleksowej strategii rozwoju naszego Szpitala, którą przygotował dr n. med. Dariusz Jorg, a która od ponad 2 lat jest realizowana i dzięki której nasz Szpital tak dobrze się rozwija – mówił Piotr Zachariasiewicz, dyrektor placówki. – Serdecznie dziękuję za ogromną pomoc w tym przedsięwzięciu Posłom oraz Staroście Powiatu Zawierciańskiego.

Skąd pomysł na realizację tej inwestycji?

- Martin Luther King zaczynał swoje przemówienie od słów: miałem sen (I have a dream). Muszę powiedzieć, że my mieliśmy sen 2 lata temu, ale ten sen w odróżnieniu od Kinga realizujemy krok za krokiem. Ten sen stał się realnością – to był dobry plan – mówił dr n. med. Dariusz Jorg, doradca dyrektora Szpitala Powiatowego w Zawierciu. - Czy ktoś się kiedyś zastanawiał nad tym, że warto zagospodarować każdy metr kwadratowy szpitala, żeby stworzyć coś dla mieszkańców? Wszyscy przechodzili obok byłej pralni, ruiny, która zajmowała najlepsze powierzchnie, właśnie na parterze. Parter to najlepsza i zawsze najlepiej opłacana powierzchnia, obojętnie jakiego obiektu. Przechodzili i szli dalej, i tak latami przechodzili i nikt nawet nie miał snu. My zastanowiliśmy się, co z tą powierzchnią zrobić? Tak piękne usytuowaną. Nie wiedzieliśmy, że będzie COVID, a mieszanie się pacjentów części szpitalnej, w której leżą pacjenci i ambulatoryjnej to najgorsze rozwiązanie w tej sytuacji. W związku z tym pomysł, alby wydzielić część ambulatoryjną z części szpitalnej i stworzyć normalne warunki dla mieszkańców był najlepszym rozwiązaniem. Wejście z parteru, nie chodzenie po piętrach i salach szpitalnych, wszystko zlokalizowane w jednym miejscu…

- Pamiętam jak rok temu dr Jorg powiedział, że dobrze by było w „czasach COVID” przenieść poradnie specjalistyczne na parter tak, by pacjenci poradni nie „mieszali się” z pacjentami szpitala - przypomniał Gabriel Dors, Starosta Zawierciański. - Jak dzisiaj widzimy, jest to realizowane. A nawiązując do doktora Jorga, który zacytował Luthera Kinga „I have a dream” – myślę, że trzeba też powiedzieć "wake up" (obudź się) – i to przebudzenie nastąpiło właśnie w tym szpitalu, czego potwierdzeniem jest dzisiejsza uroczystość.

List gratulacyjny od Marszałka Województwa Śląskiego odczytała Radna Sejmiku Województwa Śląskiego Maria Materla, która pogratulowała dyrekcji Szpitala oraz Staroście.

Małgorzata Benc Zastępca Prezydenta Zawiercia wspólnie z Przewodniczącą Rady Miejskiej Beatą Chawułą pogratulowała realizacji tej ważnej inwestycji oraz poinformowała, że Miasto przekaże w imieniu mieszkańców Zawiercia dla poradni prezent: komputer i drukarkę (za pośrednictwem Fundacji Auxilium).

Gratulacje oraz kwiaty otrzymała Iwona Sroga - Zastępca Dyrektora ds. Technicznych, która czuwa nad wszystkimi inwestycjami realizowanymi w placówce.

W uroczystym otwarciu uczestniczyli Posłowie na Sejm RP: Danuta Nowicka i Waldemar Andzel, Samorząd Województwa Śląskiego reprezentowała Maria Materla - Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Samorząd Powiatu Zawierciańskiego: Gabriel Dors – Starosta Zawierciański, Barbara Laskowska – Przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego, Barbara Kozioł oraz Włodzimierz Styczyński – Członkowie Zarządu Powiatu, Halina Mackiewicz – Skarbnik, Tomasz Dzierżanowski - Sekretarz Powiatu, Bożena Szydlik – naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie oraz radni z Komisji Zdrowia.

Miasto Zawiercie reprezentowała: Małgorzata Benc – Zastępca Prezydenta i Beata Chawuła - Przewodnicząca Rady Miejskiej w Zawierciu.

W otwarciu uczestniczyli także przedstawiciele gmin powiatu zawierciańskiego oraz pracownicy Szpitala.

Nowe poradnie poświęcił kapelan lecznicy ks. Jan Chaładus.Zdjęcia

  • Narodowy Fundusz Zdrowia
  • Środki norweskie i EOG
  • Ministerstwo Zdrowia
  • Program badań onkologicznych
  • Portal Informacyjny o eWUŚ