Modernizacja Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Oddziałem Noworodkowym

kobieta w ciąży

Rozpoczął się kolejny rok realizacji projektu "Poprawa jakości i dostępności do świadczeń zdrowotnych poprzez modernizację i doposażenie Szpitala Powiatowego w Zawierciu".

Jedną z zaplanowanych na 2020 r. inwestycji jest kompleksowa modernizacja Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Oddziałem Noworodkowym.

Prace remontowo-budowlane będą obejmowały m.in.

 • Przebudowę Intensywnej Terapii Noworodków wraz z salą Noworodków Obserwowanych i salą Wcześniaków. W pomieszczeniach noworodków zwiększy się liczba inkubatorów z 6 do 7. (szpital dysponuje trzema inkubatorami zakupionymi w ramach projektu i dwoma podarowanymi przez WOŚP z 2019 r. Starsze modele stanowią rezerwę). Dotychczas  w oddziale znajdują się jedynie 2 pomieszczenia do fototerapii i resuscytacji noworodków. Ze względu na dużą liczbę inkubatorów w każdym z pomieszczeń matki miały niższy komfort przebywania z dziećmi.
 • Powiększenie sali cięć cesarskich o 10 m2 i wyposażona w nową klimatyzację i wentylację co zdecydowanie poprawi komfort rodzenia pacjentek i pracy personelu. Dodatkowym ułatwieniem będzie zastosowanie lampy operacyjnej sufitowej o bardzo dobrej właściwości oddawania barw.
 • Rozprowadzenie nowych instalacji wod-kan., gazów medycznych, wentylacji i klimatyzacji i elektryki.

 

Po zakończeniu planowanych prac Oddział Położniczo-Ginekologiczny będzie mógł zaoferować przyszłym mamom znacznie bardziej komfortowe warunki oraz szerszy wachlarz możliwości przy wyborze formy porodu.

Dzięki zakupowi wanny porodowej w szpitalu możliwe będą porody w wodzie.

Pojawi się również nowy  fotel ginekologiczno-zabiegowy oraz koło porodowe -  to rodzaj nowoczesnego łóżka porodowego, które pozwala kobiecie na przyjmowanie wygodnej pozycji w trakcie porodu - od leżącej po stojącą.

Nowością będzie także system monitorowania pacjentek na sali porodowej oraz Mobilny System Monitoringu Noworodków w formie inteligentnej skarpetki, która po założeniu na stopę dziecka mierzy jego parametry życiowe. Zakupione zostaną pompy infuzyjne, stanowisko do resuscytacji noworodka, aparaty EKG, wagi, ciśnieniomierze, glukometry. Wymienione zostaną także łóżka dla pacjentek.

Planowane zakupy na oddział położniczy stanowią kwotę 431 280,00 zł, a na oddział noworodkowy 691 806,00 zł.

Na czas prowadzonych prac planuje się czasowo wyłączyć funkcjonowanie oddziału co zagwarantuje komfort i bezpieczeństwo małych pacjentów i ich mam oraz pozwoli na wykonanie kompleksowej przebudowy oddziału.

W związku z tym, że realizowany projekt „Poprawa jakości i dostępności do świadczeń zdrowotnych poprzez modernizację i doposażenie Szpitala Powiatowego w Zawierciu" obejmuje swym zakresem remont także innych oddziałów szpitala, z użytkowania  zostanie wyłączony segment C w którym znajdują się planowane do remontu i przebudowy:

 • na 1 piętrze Oddział Ginekologiczno-Położniczy z Oddziałem Neonatologicznym i Zespołem Porodowym,
 • na 2 piętrze Oddział Chorób Wewnętrznych,
 • na 3 piętrze Oddział Chirurgii Ogólnej.

 

Dodatkowo wyremontowany będzie blok operacyjny, laboratorium, sterylizacja, RTG,  wykonana zostanie pracownia rezonansu magnetycznego.

Jednoczasowe wyłączenie w całości 3 pięter w bloku C pozwoli na skrócenie czasu trwania remontu gdyż konieczna jest wymiana istniejących i wykonanie nowych pionów wodno-kanalizacyjnych oraz rozbudowa instalacji gazów medycznych z montażem skrzynek zaworowych na każdej kondygnacji.

Aby zapewnić ciągłość leczenia, na czas remontu lekarze z Oddział Ginekologiczno-Położniczego przejdą do Szpitala Powiatowego w Myszkowie. Dzięki temu kobiety będą mogły pozostać pod opieką prowadzącego ciążę lekarza aż do dnia porodu.

Zgodnie ze wstępnym harmonogramem remont rozpocznie się w kwietniu, natomiast szczegółowe terminy oraz data zakończenia prac będą znane po przeprowadzeniu procedury przetargowej i wyłonieniu wykonawcy.

Cała przebudowa wraz z wyposażeniem oddziału powinna się zakończyć nie później niż w grudniu 2020 r.


 • Narodowy Fundusz Zdrowia
 • Środki norweskie i EOG
 • Ministerstwo Zdrowia
 • Program badań onkologicznych
 • Portal Informacyjny o eWUŚ