Lekarze w Zawierciu stawiają na nogi. Dosłownie.

Lekarze w Zawierciu stawiają na nogi. Dosłownie.

Pacjenci z Zawiercia i okolic nie muszą już na operacje kręgosłupa jeździć do innych ośrodków. Do zespołu oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej Szpitala Powiatowego w Zawierciu dołączył dr n. med. Adam Pala, specjalizujący się w leczeniu schorzeń i urazów kręgosłupa.

Pierwsi pacjenci doktora już stanęli na nogi i to dosłownie.

Pod koniec roku na oddział neurologiczny zawierciańskiego szpitala zgłosiło się dwóch mężczyzn, u których ból kręgosłupa i niedowład nóg spowodowały, że z dnia na dzień przestali chodzić. Po badaniach i konsultacjach ze specjalistami z zakresu neurochirurgii i ortopedii zostali zakwalifikowani do leczenia operacyjnego.

„Decyzja o operacji kręgosłupa do tej pory wiązała się z tym, że pacjent musiał być odesłany do innej placówki. Tym razem sprawa była o wiele łatwiejsza. Obaj pacjenci zostali skonsultowani na miejscu przed dr. Palę i bardzo szybko zoperowani” – mówi ordynator oddziału neurologii Mirosław Bański.

Możliwość współpracy między oddziałami i zapewnienia pacjentom kompleksowego leczenia pozwoliła do minimum skrócić czas oczekiwania na operację, co w tego typu schorzeniach ma ogromne znaczenie.

„W przypadku niedowładów zwlekanie z operacją powoduje, że może się on utrwalić i zmniejszyć szansę na powrót do sprawności. Dodatkowo u obu pacjentów ucisk na struktury nerwowe powodował duże cierpienie – wyjaśnia dr Adam Pala.

Po zabiegu i rehabilitacji stan mężczyzn znacznie się poprawił. Obaj wstali z wózka.

„Wiem, że jeden z pacjentów chodzi już samodzielnie, drugi przy pomocy kul. Ich jakość życia polepszyła się diametralnie – mówi Pala.

Szpital Powiatowy w Zawierciu konsekwentnie poszerza zakres dostępnych świadczeń, tak, by pacjenci nie musieli szukać pomocy w bardziej odległych ośrodkach. Mieszkańcy powiatu uzyskali  dostęp m.in. do zabiegów z zakresu chirurgii kręgosłupa oraz chirurgii małoinwazyjnej -  w tym laparoskopowego leczenia układu pokarmowego.


  • Narodowy Fundusz Zdrowia
  • Środki norweskie i EOG
  • Ministerstwo Zdrowia
  • Program badań onkologicznych
  • Portal Informacyjny o eWUŚ